yükleniyor

Web Tasarım’da Renk Uyumu

Web Tasarımda Renk Uyumu


Web sitelerinin tasarımında hedef kitlenizin dikkatini çekecek en önemli unsur tasarımdır. Web tasarım yapılırken ise dikkat edilecek ilk nokta, tasarımda kullanılacak renkler ve uyumudur.


Web tasarımı yapılırken kullanılacak renkler, sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterileriniz üzerinde önemli etki yaratmaktadır. Web sitenizin renklerine karar vermeden önce hedef kitlenizi, hizmet verdiğiniz sektöre uyum sağlayabilecek, güven verici renkleri tercih etmeniz gerekmektedir.


Tercih edilecek renk firmanızın hizmet verdiği sektöre uygun olmalıdır. Kurumsal bir web sitesi ile daha farklı bir kesime (örneğin çocuklara ya da sadece gençlere) hitap edecek siteler arasında tercih edilecek renkler farklılık gösterecektir. Sektöre uygunluğunun dışında gözü rahatsız etmeyecek renkler tercih edilmeli parlak ve aşırı dikkat çekici renkler yoğun kullanılmamalıdır. Çok fazla renk çeşitliliği kullanıcıyı yoracaktır. Web sitenizin içerisinde yer alan yazıların renkleri ile, web sitenizde kullanılan fon renkleri birbirine kontrast olmalıdır.


Web tasarımını yapan kişilerin tüm bu konular hakkında bilgi sahibi olması ve web site tasarımınızın profesyonel grafik tasarımcıları tarafından yapılması beklentinizi tam olarak karşılayacaktır.

Günlük hayatımızın her alanında renklerin önemi ve insan üzerindeki psikolojik etkileri çok büyüktür. Çünkü renkler insanları psikolojik ve fizyolojik olarak birçok alanda etkilemektedir. Web ve Grafik tasarımda da renklerin uyumluluğu, kullanım şekli ve vermek istediği mesajı doğru iletebilmesi açısından çok büyük bir yer kaplar.


Her web sitesi içinde bir çok ziyaretçi barındırmak ister ve bunun için çalışmalarını değişik şekillerde ilerletir. İşte tam da bu noktada renklerin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Birçok alanda birçok firma ürünlerini sadece doğru renklendirmeyle satışa sunduğundan bunu yapmamış olan firmaları geride bırakmaktadır. Tasarımda da doğru renkler kullanıldığı zaman daha ilgi çekici, dikkat uyandırıcı olur.


Renk uyumları için bu sitelerden bilgi alabilirsiniz: 


https://color.adobe.com   http://paletton.com


Renklerin insan üzerindeki etkileri verdikleri enerji ve mesajlardan bazıları şunlardır:

Beyaz; Temizliği ve saflığı ifade eder, temizlik ve güven hissi verir.

Siyah; Gücü ve kötülüğü ve hüznü ifade eder, öz güveni arttırır.

Kırmızı; Canlılığın ve azmi ifade eder, iştah açıcı ve dikkat uyandırıcıdır.

Mavi; Özgürlüğü, sakinliği ifade eder, özgürlük ve sakinlik hissi yaratır.

Mor; Asaleti ve hükümdarlığı ifade eder, olumsuz etki yaratabilirken, çok olumlu etkiler de yaratabilir.

Yeşil; Tabiatı ve huzuru ifade eder, dinlendirir ve huzur verir.

Sarı: Neşe ve inceliği ifade eder, dikkat çekici ve canlandırıcı etkisi vardır, ama göz yorar.


Bilgi Almak İçin :  Numaralı Telefonumuzdan Arayabilirsiniz..Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!